Koçluk

Nedir?

Koçluk, kişilerin hayatlarının her alanında gelişim fırsatları yaratmalarında yardımcı olan profesyonel bir süreçtir. 

Koçluk, kişiyi özel koçluk teknikleriyle kendi içine döndürerek, farkındalık kazanmasını ve potansiyelini keşfetmesini sağlar.

 Koçluk sürecinde kişi kararlar verir, eylem planı hazırlar ve bunları uygulayarak yenilenmeye başlar. Yani koçluk, kişiyi bulunduğu yerden olmak istediği yere doğru götürür. 

Profesyonel bir koç, yönlendirme yapmadan ve önerilerde bulunmadan kişiyi kendi çözümlerini bulmaya teşvik eder. Koç, kişinin istediği şeye ulaşmasını engelleyen zihinsel manilerin giderilmesinde aracı rolünü üstlenir. 

Profesyonel bir koç teşhis koymaz. Geçmişin kalıntılarını ziyaret etmektense, geleceğe odaklanır. Koçluk, bu nedenlerle terapi, mentörlük ya da danışmanlıktan farklıdır.  

Koçluk sürecinin başarısı, danışanının belirlenen hedeflere ulaşması ile değerlendirilir. Hedeflerin kişinin etki alanı içerisinde olması önemlidir.

Koçluk Süreci Nasıl İşler?

  • Koçluk süreci birebir ve tercihen yüz yüze görüşmelerin gerçekleştiği bir süreçtir.
  • Yüz yüze görüşmeler Gülşah Şişman Gelişim Enstitüsü'nde yapılır. Adres ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.
  • Danışanın bu lokasyona erişiminin olmadığı durumlarda telefon ya da skype aracılığı ile görüşmeler planlanabilir.
  • Her seans yaklaşık 1 saat sürer. Her seansın bitiminde bir sonraki seansın tarihi ve o seansa kadar danışanın gerçekleştireceği eylemler belirlenir.

Koçluk Sürecinde Benimsediğiniz Ahlaki Kurallar Nelerdir?

  • Kurumumuzda ICF (International Coaching Federation) kurallarına bağlı çalışılmaktadır. Bu kurallar ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 
  • Seanslarda paylaşılan her konu ile ilgili gizlilik prensibi esastır. 
  • Yasal zorunluluklar dışında, koçluk sürecine ilişkin çalışmaların kayıtları gizlilik prensibi ile saklanmaktadır.

Görüşme Süresi Ne Kadardır?

Koçluk sürecinde görüşme sıklığı danışanın getireceği gündeme ve ihtiyaçlarına göre değişir. Genel olarak ayda 2-3 görüşme etkin sonuçlar alınmasını sağlar. Her bir görüşme yaklaşık 1 saat sürmektedir. ÜCRETSİZ tanışma seansı için buradan bize ulaşabilirsiniz

Randevu Al