18 Yaşıma Tavsiyeler

Üniversite sınav maratonuna haftalar kaldı. Öğrenciler ve aileleri heyecanlı bir bekleyiş içerisindeler. Üniversite ve meslek seçimi mutlu ve başarılı bir gelecek için şüphesiz çok önemli fakat ne kadar yeterli?

Bir şansınız olsaydı ve mevcut hayat deneyiminizle o yıllardaki size tavsiyeler verebilseydiniz neler söylerdiniz?

Bu yazımızda blogumuza çok değerli bir öğretim üyesini konuk ediyoruz. Doç.Dr. Efe Efeoğlu ile içten bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi çok uluslu şirketlerde çalışırken aynı zamanda akademik hayatını şekillendirmiş ve başarılı çalışmalara imza atmış biri.

18 yaşındaki gençlere de kulaklara küpe olacak tavsiyeleri var. Sözü ona bırakalım:

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Adım İ. Efe Efeoğlu. Adana'da doğdum. Anadolu Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümü mezunuyum. Özel sektörde çalışırken eş zamanlı Çukurova Üniversitesi'nde “Yönetim ve Organizasyon” alanında yüksek lisans, “İşletme” alanında doktora eğitimimi tamamladım. Çok uluslu şirketlerde, dört farklı sektörde, yöneticilik de dahil farklı pozisyonlarda çalıştıktan sonra kariyerime üniversitede öğretim üyesi olarak devam etmeye karar verdim. Şu an Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi İşletme Bölümü’nde Doçent olarak kariyerime devam ediyorum.

İş hayatında başarılı olabilmek için gençlere vereceğiniz üç tavsiye nedir?

  • Kendini iyi tanı
  • Sevdiğin işi yap
  • İletişim becerilerini geliştir

Sizce üniversiteyi kazanmak hayatta başarılı olmak için yeterli mi?                             

Hayır. Her şeyden önce kendini çok iyi tanımalısın, kendi özelliklerini iyi bilmelisin. Başarılı bir hayattaki temel unsurun bu olduğuna inanıyorum. Buna bağlı olarak kişisel yetkinliklerine uygun, sevdiğin ve istediğin bölümde okumalısın. 

Dünya çok hızlı değişiyor ve gelişiyor. Bu değişime ayak uydurmak için öğrenmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Benim için başarının tanımı; yaşamın tüm alanlarında (aile, iş, sosyal çevre) seni tatmin edecek bir yaşam sürmek.

Üniversite hayatı için "olmazsa olmaz" diye düşündüğünüz tavsiyeleriniz nelerdir?

Hayatın her döneminde zaman yönetimi çok kritik. Üniversite hayatı sadece eğitim almak demek değil.  Bu süreçte zamanı dolu dolu geçirmek, çok yönlü olmak önemli. Tavsiyelerim;

  • Arkadaşlara vakit ayırmak,      
  • Kendini geliştirmeye vakit ayırmak,
  • Kendinle baş başa kalmaya vakit ayırmak,
  • Eğlenmeye vakit ayırmak.

Doğru meslek seçimi için nasıl bir yol izlenmeli?                                                

Öncelikle kendini iyi tanımalısın. Seni sen yapan değerlerini iyi bilmelisin. Daha sonra değerlerine, kişiliğine, özelliklerine uygun mesleklere odaklanmalısın. Bu seçenekler içerisinde yaparken mutlu olacağın meslekleri belli bir sayıya indirmelisin. Ardından bugün ve orta vadede o mesleklerin nasıl şekillenebileceğine yönelik bir projeksiyon yapmalısın. Bunu yaparken ciddi anlamda araştırmalısın. Nihayetinde kararını vermelisin ve o mesleğin en iyisi olmak için bir mesleki gelişim planı oluşturmalısın.

Son söz: unutma ki " Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır." A.Lincoln

Değerli hocamız Doç. Dr. Efe Efeoğlu'na samimi paylaşımları için teşekkür ediyoruz. Kendisi ve çalışma alanları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için http://web.adanabtu.edu.tr/efeoglu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Gülşah Şişman

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir