Kariyer Değiştirmenin Yaşı Olur mu?

Aslında ait olmadığınız bir kariyerin içerisinde sıkışmış mı hissediyorsunuz?

Sabah kalkarken sizi heyecanlandıran bir işte çalışmanın hayalini mi kuruyorsunuz?

Fakat değişimi başlatmak riskli ve korkutucu mu geliyor? Ya her şey ters giderse…

Son zamanlarda çevremde çok fazla kişiden kariyer değişikliği isteği duyuyorum ancak cesaretsizlik nedeniyle hep mutsuz olduğunu düşündükleri yaşantıyı sürdürmeye devam ediyorlar.

Hayat şartları, mevcut eğitim sistemi, yanlış tercihler ile hayatın daha yeni yeni filizlenen yıllarında başlayan kariyer yolculuğundan memnun olmamak hiç de anormal bir durum değil. İnsanoğlu her an değişim içerisinde. Taleplerimiz, değerlerimiz, beklentilerimiz ile biz her geçen gün evrilip yenileniyoruz. 18 yaşındaki halimiz ile şu dönemki beklentilerimiz birbirinden farklılık gösterebiliyor. Gönül ister ki gençlerimize lise dönemlerinde kendilerini keşfetmeleri için fırsatlar sunulsun, fakat ne yazık ki kendi yetkinliklerine göre meslek seçen bir gençlik yerine hangi meslekte iş garantisi var ise ona yönlendirilen bir gençlik ile karşı karşıya kalıyoruz. Bir nevi geleceğin mutsuzlar ordusu…

Huffington Post’ta yayınlanan bir makaleye göre 20’li yaşlardaki çalışanların yaklaşık yüzde 80’i, 30’lu yaşlardaki çalışanların yüzde 64’ü, 40’lı yaşlardaki çalışanların ise yüzde 54’ü kariyerini değiştirmek istiyor.

Siz de kendinizde ve kariyerinizde farklı bir adım atmak istiyorsanız öncelikle işe kendinizi anlamaya çalışarak başlayabilirsiniz. Güçlü yönlerim, zaaflarım, beklentilerim, değerlerim ve hayallerim ile BEN KİMİM sorusunun derinliğini anlamaya, kendinizce yanıtlar bulmaya çalışabilirsiniz. Sonraki adımda ihtiyacınız olan şey anlamlı bir yol haritası oluşturmak. Yeni size en sağlam adımlar ile kavuşmak için nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemek ve sonrasında HAREKETE GEÇmek!

Shakespeare der ki “Beğendiğiniz bedenlere, hayalinizdeki ruhları koyup AŞK sanıyorsunuz”. Bu akılda kalıcı söz iş hayatı için de geçerli. Siz de lütfen ismini, unvanını beğendiniz mesleklere, hayalinizdeki beklentileri koyup adına KARİYER demeyin, sizi gerçekten mutlu eden bir hayatı tercih edin. 

 

Sevgilerimle,

 

Gülşah ŞİŞMAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir