Uykusuzluk İlişkileri Olumsuz Etkiliyor. Ama Nasıl?

Gece kuşları buraya!

Uykusuzluğun gündelik ilişkileri olumsuz etkilediği bilimsel çalışmalarla açıklandı.

The Journal of Neuroscience'da yayınlanan araştırmaya göre uykusuzluk yüz ifadelerini doğru olarak okuma yetkinliğini köreltiyor.

Araştırma oldukça ilginç. Sağlıklı genç yetişkinler ile yapılan çalışmada katılımcıların, uykularını tam aldıkları ve 24 saat uyumadıkları gecelerin sabahlarında 70 yüz ifadesini tanımlamaları istendi. Katılımcılar bu görüntülere baktığı sırada beyin görüntüleri tarandı ve kalp atışları ölçüldü.

Katılımcılar uykusuz iken,   tehdit edici ve arkadaşça olan yüz ifadelerin doğru şekilde ayırt edemedikleri ve kalp hızlarının bu ifadelere normal tepkiler vermediği gözlemlendi.  Ayrıca uykusuzluk halinde, vücutta bir takım sıkıntılar oluştuğunda sinyal alışverişinde olan beyin ve kalbin sinirsel bağlantısında kopukluk tespit edildi. 

UC Berkeley'de psikoloji ve nörobilim profesörü olan Matthew Walker; "Duygusal ifadeleri algılayarak iletişime geçmek isteyip istemediğimize karar veririz. Yetersiz uyku, duygu dünyasındaki pozitif ortamı kaldırararak tehdit algısını arttırıyor. Bu çalışma az uyuyan insanların neden daha yalnız ve asosyal olduklarını açıklıyor" diyerek çalışma ile ilgili görüşlerini paylaştı. 

Çalışmanın ana fikri, uykusuz kaldığımız zamanlarda nötr ya da arkadaşça bir yüz ifadesini bile tehdit olarak algılayabildiğimizi gösteririyor. 

Sabahlayarak ders çalışan, projelerini, toplantı hazırlıklarını son dakikaya bırakan gece kuşları size sesleniyorum:

Demem o ki, siz sağlığınız ve sağlıkla kurduğunuz ilişkiler için yeterince ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sürece UYUYUN, UYUYUN, UYUYUN...

Sevgiler

Gülşah Şişman

Kaynak: University of California – Berkeley. “The sleep-deprived brain can mistake friends for foes: If you can’t tell a smile from a scowl, you’re probably not getting enough sleep.” ScienceDaily. ScienceDaily, 15 July 2015. .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir